Menu Zavřeno
topaz modrý
topaz žlutý

Topaz

Užití: ochrana, peníze, láska, léčení,
Znamení zvěrokruhu:  Beran, Blíženci, Býk, Lev, Střelec, Štír, Váhy, Topaz modrý – Vodnář, Topaz zlatý – Lev
Vlastnosti: projektivní, přiřazen planetě Slunce a elementu ohně. Je to ochranný kámen proti všem druhům negativity. Mírní strach, vztek a depresi. Zabraňuje náměsíčnosti a nočním můrám. Přináší radost a hojnost, upevňuje zdraví, zaměřuje energii tam, kde je to třeba, uklidňuje, dobíjí, motivuje, přináší pravdu a odpuštění, též přízeň osudu zajišťující úspěšné dosažení stanovených cílů. Je kamenem lásky, majiteli pomůže být otevřený a dosáhnout vnitřní moudrosti, vhodný pro umělce.
Léčebné užití: reguluje trávící soustavu, pomáhá při snižování váhy, ale také bojuje s anorexií, mírní revmatismus a artritidu.
Bílý topaz nazývaný také Clear Topaz nebo Silver Topaz
Modrý topaz – výborný na komunikaci, meditaci, pomáhá s naladěním na vyšší já a anděly.
Zlatý topaz – zvyšuje charisma a víru ve vlastní schopnosti, léčí játra, močový měchýř a endokrinní žlázy.
Růžový topaz – odstraňuje rigidní vzorce chování, přináší do života naději a uzdravení.
Naleziště: Rusko, Brazílie, Nigérie, Německo, USA, Srí Lanka, Austrálie, Mexico
Barvy: bezbarvý, bílá, šedá, modrá, zelenavá, světle žlutá, žlutohnědá, růžová
Technický popis: neosilikát, křemičitan hlinitý, průhledný až průsvitný, skelného lesku, dokonalé štěpnosti. Bílý topaz je okouzlujícím nahrazením diamantů za velmi nízkou a rozumnou cenu. Díky své barvě a nízké ceně je klenot často používán jako diamantová náhražka. Kameny jako Moissanite a kubické zirkonie (běžně označované jako CZ) jsou v tomto ohledu mnohem lepší, protože jejich tvrdost a vzhled jsou blíže ke skutečnému diamantu. 
Stupeň tvrdosti: 8

Topaz mystický

Mystický topaz (nazývaný také ohnivý, karibský nebo duhový topaz)
Topaz je kámen lásky a štěstí a je vysoce efektivní pro dosažení vytčených cílů.
Vlastnosti: Energie mystického topazu tlumí negativitu, strach, pochybnosti a zvyšuje sebedůvěru, úctu a samostatnost. Podporuje uvědomění si sebe sama, tvořivost, individualitu a vyjadřování myšlenek.
Tradičně se používá pro získání té správné osoby do života, stejně tak přátelství, lásky nebo ke zlepšení stávajících vztahů. Je vhodný pro zvýšení poctivosti, věrnosti a důvěry. Vzhledem k duhovému efektu barev se používá pro zvýšení dobré nálady a pro dobrý pocit ze sebe sama.
Staří Řekové věřili, že topaz je kámen se silnými účinky, který zvyšuje moc svého nositele. Staří Římané a Egypťané spojovali Topaz s bohem Slunce. Topaz harmonizuje krční čakru, která usnadňuje komunikaci a sebevyjádřování, proto je vhodný jako talisman pro umělce, spisovatele a řečníky. Topaz byl používán jako talisman v podobě hlavy sokola k získání přízně králů.
Léčebné užití: topaz se používá pro zlepšení a zvýšení chuti k jídlu, pro podporu trávení a stimulování metabolismu. Je vhodný jako doplněk pro duševní nemoci, stres a úzkosti. Je vhodné jej položit pod polštář v době rekonvalescence, při zápalu plic, astma, nachlazení a alergii, pro zmírnění projevů onemocnění a pro rychlejší zotavení.
Od 10. století byl používán při nemocech očí. Připravoval se z něj elixír, a to tak, že se kámen ponořil do vína, nechal se v něm 3 dny a 3 noci, pak se kámen vyjmul a elixír se používal zevně a vnitřně.
Ve Feng Shui je topaz tradičně spojován s energií Slunce a ohně, což představuje nadšení, osvícení, vřelost a aktivitu. Energie ohně je spojována s jižní částí místnosti, bytu nebo domu, se slávou a reputací bydlení jako celku.
Barvy: Mystický topaz je průhledný, vykazuje vysokou čistotu až na ojedinělé inkluze, které jsou ale tak malé, že krystal je na první pohled zcela čistý, byl poprvé popsán v roce 1998. Jedná se o přírodní bezbarvý topaz, který je pomocí technologie upraven barevně tak, že ztělesňuje všechny barvy duhy, které se navíc mění podle toho, pod jakým úhlem se topaz nakloní. Poprvé byl tento způsob použití nanášení tenkých vrstev kovu představen firmou Azotic Coating Inc. Název „mystický“ je odvozen od vzhledu tohoto topazu, jehož barvy jsou syté, tajemné a neobvyklé.
Stejným způsobem, jako mystický topaz, se zpracovává např. křišťál pod názvem „aura quartz“, jehož barvy závisí na použitých kovech. Odlišit ho lze od topazu na základě stanovení stupně tvrdosti.
Naleziště: v Brazílii, Afganistánu, Austrálii, Číně, Německu, Japonsku aj.
Údržba: topaz není náchylný k poškrábání, a to ani při každodenním nošení. K čištění je vhodná mýdlová voda a měkký hadřík. Podobně jako šperky, doporučuje se i topaz před fyzickými aktivitami sundat.
Znamení zvěrokruhu: Střelec.
Stupeň tvrdosti: 8.