Menu Zavřeno

Perly

Užití: Úchvatnost a půvab perel se přirovnává k ženám. Perly symbolizují moudrost získanou zkušenostmi. Věří se, že přivolávají štěstí a zdraví a poskytují ochranu před negativní energií. Mají uklidňující a ztišující vliv, vyrovnávají karmu a posilují vztahy. Stejně tak udržují děti v bezpečí. Perly prý značí čistotu, štědrost, vyrovnanost a loajalitu
Znamení zvěrokruhu: Rak, Váhy, Prvnímu uvedenému znamení přináší smíření se sebou samým i s vlastními nedostatky a do duše mu vnáší pocit klidu a bezpečí. Osvědčila se jako prostředek k ovládnutí a zklidnění rozbouřených emocí, takže spokojené budoucnosti a rodinnému štěstí Raků by již nemělo nic stát v cestě. Podobně perla působí i na Váhy, které však navíc pohání vpřed. Pozitivně se zaměřuje na jejich mezilidské vztahy, jimž dodává na síle a pevnosti. Jejich rozvíjející se osobnost směřuje k vyrovnanosti a kráse.

Perla bílá –  Ryby, Perla černá –   Kozoroh. Kozoroha se černá variace perly stává prostředkem k porozumění, že k dokonalosti vede pouze cesta přijetí sebe sama i svých nedostatků. Pod jejím vlivem se i Ryby snaží o sebezdokonalení. 

Stejně jako jiné drahé kameny mají i barvy perel svůj skrytý význam. Modré perly značí, že jejich nositelka najde lásku, černé a zlaté perly odkazují na bohatství a prosperitu, růžové na úspěch, slávu a přízeň Štěstěny, hnědé na praktičnost, mužnost, spolehlivost a harmonii. Bílé perly symbolizují nevinnost, půvab, čistotu a nový začátek.

 

Perly jsou jediným drahokamem, který vzniká uvnitř živého organismu – v perlorodce, perlotvorce nebo v mořské ústřici. Nespojují se proto s těžbou, ale spíše s pěstováním a sbíráním.

TYPY PEREL

Nejjednodušší dělení perel je na mořské z ústřice a sladkovodní jsou produkovány hlavně perlorodkami říčními

 • Jihomořské perly
  Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel.
 • Tahitské perly
  Tyto perly se jako jediné rodí i v černé barvě. Jsou vzácné, luxusní a exotické.
 • Perly akoya
  Tyto perly si získaly obdivovatele především kvůli téměř dokonalému tvaru a zrcadlovému lesku.
 • Perly mabe
  Od tradičních perel se liší způsobem růstu a svým tvarem. Zpravidla vypadají jako polokoule
 • Sladkovodní perly
  Sladkovodní perly, ať už jsou říční, jezerní či rybniční, zaujmou širokou škálou tvarů, velikostí, duhových barev a příznivou cenou.
 • Perly keshi
  Tento typ se často vyskytuje náhodou a je vedlejším produktem pěstování perel

Kvalita perel se posuzuje podle síly perleťové vrstvy, tvaru, velikosti, kvality povrchu, lesku, barvy a celkového dojmu. Přirozená barva perly je do značné míry ovlivněná jejím původem, přesněji druhem měkkýše. Během tvorby určuje její barvu ústřice či lastura, v níž se perla rodí, ale nesmíme opominout ani vliv prostředí, ve kterém se nachází. Mezi základní barvy se řadí černá, šedá, bílá, stříbrná, smetanová, růžová a zlatá. Za nejdražší se považují bílé perly s růžovým nádechem a ty sytě zlaté.

Ve starověké Číně se černé perly považovaly za symbol moudrosti a mimo jiné se věřilo, že vznikají v dračí hlavě. Jakmile vyrostly, dostaly se mezi drakovy zuby. Pokud hrdina po perle zatoužil, musel drakovi setnout hlavu. Staří Japonci se zase domnívali, že perly jsou slzami mýtických tvorů jako mořských panen, nymf a andělů. Podle perských legend zas perly vznikly po veliké bouři, kdy se duha dotkla země. Nedokonalosti prý mají být výsledkem působení hromů a blesků.

O černých tahitských perlách existuje řada polynéských legend. Podle jednoho mýtu bůh míru a plodnosti Oro na duze sestoupil na zem a přinesl lidu magickou ústřici Ufi. Když v ní objevil nádhernou černou perlu, daroval ji jako symbol své lásky princezně Bora Bora. Další romantický příběh vypráví o úplňku koupajícím se v temném oceánu. Paprsky světla prý vytáhly ústřice na povrch lesknoucí se nebeskou rosou. V tu chvíli kapky rosy rozehrály černé perly barevnými odstíny, od modré a zelené po zlatou a růžovou.

Staří Řekové se domnívali, že perly jsou slzami bohů. Také věřili, že nošení perel chrání ženy před pláčem o jejich svatebním dni. Existují o pověsti o tom, že perly jsou slzami radosti, které uronila bohyně lásky Afrodíté, když se zrodila z mořské pěny.

V indickém folkloru se o perlách mluví jako o kapkách rosy, které jedné noci spadly do moře měsíčního světla. Podle legendy bůh Krišna (někdy Višnu) vylovil první perlu z hlubin oceánu a daroval ji o svatebním dni své dceři Pandaie jako symbol lásky, jednoty a čistoty.

Křesťanská tradice považuje bílé perly za Eviny a černé za Adamovy slzy, které ronili po vyhnání z ráje. A to, že muži pláčou méně, vysvětluje vzácnost černých perel.