Menu Zavřeno

Opál

Slovo opál pochází se sanskrtského slova „upala“ (drahokam). Ve středověku byly opály považovány za kámen, který přináší svému majiteli štěstí, a věřilo se, že když se opál zabalí do bobkového listu, stane se jeho vlastník neviditelným.
Užití: štěstí, síla, peníze, krása, duševní rozvoj
Znamení zvěrokruhu: Štír, Střelec, Panna, Rak, Ryby, Váhy, Vodnář
Vlastnosti: pro svůj opalizující vzhled může být přiřazen všem energiím, planetám a elementům.
Obsahuje barvy i schopnosti všech dalších kamenů, proto může být nabit a naprogramován každým typem energie, přináší štěstí a odhaluje naši vnitřní krásu, probouzí duševní a mystické vize, pomáhá při astrálních projekcích, dokáže pohlcovat i vysílat, je karmickým kamenem, učí nás, že vše, co vyšleme se nám vrátí zase zpátky, je i ochranným kamenem a může nás učinit „neviditelnými“, pomáhá objevit a projevit skutečné vlastní já, rozvíjí naše psychické síly, zesiluje zvláštnosti charakteru a odhaluje osobní vlastnosti, které je třeba přeměnit, vnáší do života světlo, spontánnost a umělecké sklony. Zesiluje city a odstraňuje zábrany, vyvolává věrnost a loajalitu.
Léčebné užití: léčí infekce a horečky, blahodárně působí na zrak, odstraňuje premenstruační syndrom, pomáhá při porodu, čistí krev a ledviny a dodává celkovou sílu k životu.
Barvy: bezbarvý, bílý, žlutý, oranžový, růžový, černý, tmavě modrý
Naleziště: Austrálie, Nový Zéland, Indie, Honduras, USA, Mexico, Peru, Brazílie
Technický popis: silikát, ztvrdlý silikagel, zbarvený buď oxidy železa do žluta a ruda, oxidy manganu do černa, průhledný až průsvitný, skelného silně opalizujícího lesku, bez štěpnosti.
Stupeň tvrdosti: 5-6

Opál dendritický australský – mechový opál

Dendritický, častěji však s názvem mechový opál, je mléčně bílý až nahnědlý opál s tmavými nazelenalými inkluzemi amfibolu, nebo žlutý s červenými inkluzemi manganu, které se podobají mechu, větvičkám keřů nebo kapradí. Z tohoto důvodu se nazývá také jako dendritický opál, označení je odvozeno z řeckého „dendron“ (strom). Oba termíny „mechový“ a „dendritický“ (podobně jako u achátu) se vzájemně zaměňují, nicméně jsou rovnocenné a označují stále jeden a týž kámen. Nejvzácnější variantou mechového dendritického opálu je však okrově žlutá s černými inkluzemi, která se těží v jediném místě na světě – v Austrálii. Austrálie obecně je největším zdrojem dendritických opálů, kolem 95 % světových zásob je těženo právě zde.
Dendritický opál je vhodným kamenem pro lidi narozené ve znamení Váhy a Štír.
Metafyzické Vlastnosti: V léčivou sílu opálu věří lidé už od mnoho let. Tradičně se používá pro nalezení pravé a skutečné lásky a ke splnění všech tužeb. Povzbuzuje duchovní růst. Používá se pro tlumení úzkostí a jako emocionální „stabilizátor“. Dendritické opály se používají k hojení ran z minulosti, zlepšení schopnosti jednat s ostatními a jsou výbornými pomocníky pro dosažení osobních cílů. Jako talismany přináší hojnost a prosperitu.
Léčebné užití: Opál obecně zesiluje city a odstraňuje zábrany, vyvolává věrnost a loajalitu.
Léčebné užití: napomáhá při léčbě infekce a horečky, udává se, že blahodárně působí na zrak, zmírňuje premenstruační syndrom. V minulosti se věřilo, že dendritický opál pomáhá při porodu, má očistný účinek na krev a ledviny a dodává celkovou sílu k životu. Australský dendritický opál je oproti ostatním opálům specifický v tom, že je léčiteli uváděn jako podpůrný prostředek při oběhových potížích, navíc tlumí úzkosti a stabilizuje dobrou náladu.
Mineralogické Vlastnosti: Chemicky je opál hydratovaný oxid křemičitý.
Stupeň tvrdosti: 5,5 až 5,6.
Péče: Čistí se měkkým hadříkem. Vzhledem k obsahu vody, vyžadují opály větší péči, aby nepopraskaly. Je vhodné opály skladovat v plastovém sáčku, zabalené v kousku vlhké bavlny, která zabrání vysušení. Opály jsou citlivé na náhlé změny teploty.
Obecné využití:
Tento nádherný druh opálu nachází své uplatnění především ve šperkařství, kde je nesmírně oblíbeným kamenem pro tvorbu unikátních šperků. Šperky nebo korálky z mechového opálu jsou opravdu velmi atraktivní.

Opál mexický

Mexický opál znali již středoameričtí Aztékové, kteří jej pojmenovali „Vitzitziltecpa“ (kolibří kámen nebo také kámen ptáků z ráje), protože připomíná duhové barvy ptačího peří a věřili, že podporuje tvořivost a nové začátky. Již Římané věřili, že opál je symbolem naděje a čistoty. Nazvali ho amor paederos – dítě stejně krásné jako láska a používali jej jako amulet proti nemocem.
Metafyzické Vlastnosti: Mexický opál ovlivněním sakrální čakry podporuje energii kundalini, čímž stimuluje sexuální pocity a může tak zlepšit i osobní vztahy mezi partnery. Je vhodný k uvolnění hluboce zakořeněných pocitů smutku, k navození klidu a harmonie. Tradičně se používal jako amulet proti nemocem. Stimuluje kořenovou a sakrální čakru, aktivuje energii chi a energii kundalini, čímž může stimulovat sexuální touhy.
Opál je vhodný pro podporu tvůrčí energie a vyjádření citů prostřednictvím umění. Je určen zejména těm, kdo chtějí být nezávislí, chtějí žít život podle vlastních představ a pravidel. Je ideálním kamenem pro obchodníky, ochranným kamenem před nebezpečím. Může být použit k podpoření snahy uvolnit hluboce zakořeněné pocity smutku. Používá se k povzbuzení lásky, spontánnosti a tvořivosti.
Opál podporuje klidnou mysl a soustředění pro meditace, uvolňuje stres a přináší klid a harmonii.
Starověcí Řekové věřili, že opál má sílu podněcovat předvídavost a přináší svým majitelům světlo proroctví.
Staří Egypťané a Babyloňané ctili opál jako nejmocnější světlo a silný léčivý kámen.
Samotný mexický opál se používá pro podporu elementární energie ohně, aby probudily vášeň od tělesných tužeb po duchovní opojení. Energie mexického opálu představuje nadšení a aktivitu. Ztělesňuje Jang v přírodě. Je energií tepla, akce, emocí a vášní. V místnosti se doporučuje uložit ho na jižní stranu a používá se pro životní podporu, a posílení vztahů v rodině.
Mineralogické Vlastnosti: Opál je minerál, který je považován za drahokam. Jedná se o sloučeninu křemene s vodou, která je zastoupena nejčastěji mezi jedním až třemi procenty, ale může dosahovat až 20 %. Podle Mohsovy stupnice je tvrdost mezi 5,5 až 6,5. Název opál pochází ze staroindického upala, tj. drahý kámen. Stáří opálu se odhaduje na 50 až 65 milionů let, do druhohorního období křídy. Opál je zmiňován již ve starověku, v 6. století před n. l. byl opěvován básníkem Onomakritem a řeckým přírodozpytcem Dioskoridem, který jej v 1. století n. l. označil za skutečný drahokam.
Plinius Secundus (Starší) ve svém díle Naturalis historica (Přírodověda) označil opál za nejkrásnější kámen, který skrývá více než 60 barev.
Naleziště: Mexický opál výjimečný tím, že se z celého světa se nachází jen v Mexiku. Tento opál byl těžen již před mnoha stovkami let Aztéky, v 16. století se původní doly ztratily v během dobytí Mexika Španěly. Nově pak byly objeveny a otevřeny v roce 1800 sirem Maria Siurab, ve státě Qerétaro, asi 200 km severozápadně od Mexico City. Centrem obchodu s mexickým opálem se stalo stejnojmenné hlavní město státu Querétaro. V roce 1950 Alfonso Ramirez objevil opál poblíž malého města Magdalena asi 80 km severozápadně od Guadalajary ve státě Jalisco v Mexiku. Většina vytěženého mexického opálu pochází z těchto dvou oblastí – Querétaro a Magdalena.
Druhy mexického opálu:
Mexický opál bývá na trh často uváděn jako „ohnivý“ mexický opál. Toto značení je velmi zavádějící a pod označením „ohnivý“ bývá prodáván většinou poměrně běžný mexický opál v matečné hornině. Opravdové zářivě rudě vybarvené „ohnivé“ opály mají cenu několik tisíc Kč, pokud vám tedy někdo nabízí levné „ohnivé“ opály, potom vás vědomě klame.
Drahý opál, který se projevuje hrou barev, je nejvzácnější, nejžádanější a také nejdražší.
vodní opál – průhledný opál modré barvy, s hrou barev,
ohnivý opál – oranžový až červený opál s hrou barev anebo bez ní,
mléčný (bílý) opál – mléčně bílý, neprůhledný a jen na okrajích průsvitný, v případě, že vykazuje hru barev, jedná se o drahý opál (Slovensko, Austrálie),
hydrofán opál – vznikl vulkanickou činností, má schopnost absorbovat vodu a tím se změní z neprůhledného nebo poloprůsvitného na zcela průsvitný nebo průhledný. Někdy je touto změnou zvýrazněna hra barev. Po vyschnutí se vrací do původně bezbarvé nebo neprůhledné podoby.
obecný nebo také „potch“ opál – nevykazuje žádnou hru barev, neopalizuje, protože dopadající světelné záření z části absorbuje a z části nezměněné odráží. Je neprůhledný až průsvitný.
Termíny, kterými se vyjadřuje hra barev mexického opálu
pinfire – jedná se o malé skupinky (skvrny) vykazující hru barev, halequin – široké, hranaté uzavřené sady barevných skvrn, flame (plamen) – rozsáhlé splývající záblesky rudé nebo načervenalé barvy, které prochází skrz kámen, rolling flash (vlnící se blesky) – barevné záblesky, které vypadají, jako by byl kámen zapnutý (připomíná lampu).

Opál Owyhee

Owyhee modrý opál je sice poměrně běžným opálem, nezařazeným mezi drahokamy, ale jeho nádherně až nebesky modrá barva z něj činí jeden z nejkrásnějších obecných opálů vůbec. Owyhee opál je pojmenován podle místa, kde byl objeven, tj. v blízkosti posvátných indiánských pramenů Owyhee v Oregonu, v roce 2003.
Barva: modré oblohy, při vytěžení však bývá průsvitný, ale jakmile je vystaven vzduchu a dochází ke ztrátě vody (dehydratace) a vysušování, postupně se stává neprůhledným a získává stále hezčí modrou barvu.
Metafyzické Vlastnosti: Ovlivňuje čakru solar plexu, krční a čelní čakru.
modrý Owyhee opál je daleko více spojený s láskou, svůdností, vášní, touhou a smyslností. Může být použit pro posílení pocitů, prožitků a uvolnění zábran. Owyhee modrému opálu se připisuje schopnost podpořit početí v případě, že se dá za úplňku do země pod vrbu nebo nějaký ovocný strom.
Owyhee modrý opál povzbuzuje lásku, spontánnost a dynamickou tvořivost, zlepšuje komunikaci a myšlení. Představuje čistotu a intenzitu. Pomáhá navodit emocionální rovnováhu, zklidňuje mysl a duši. Je vynikajícím kamenem pro pokrok a rozvoj. Pomáhá spojit vědomí a podvědomí a porozumět sobě samému. Je nazýván „andělským kamenem“, usnadňuje komunikaci mezi pozemským světem a vesmírem.
Tento druh opálu rezonuje s energií Bohyně Matky, a proto je vhodným dárkem pro maminky, i ty nastávající. Bohyní Matkou se rozumí každá bohyně, která je spojená zejména s mateřstvím a plodností. Bohyně se vyskytují v různých kulturách, např. Gaia, Durga, Démétér (Cérés), Coventina nebo Venuše.